Ders Öğretim Planı

Ders Kodu Ders Adı Ders Türü Yıl Dönem AKTS
MEİ622 Sunum Teknikleri 927003 1 2 7.5

Dersin Amacı

Bu derste, Tıbbi Resimleme Anabilim Dalı öğrencilerinin akademik toplantı, sempozyum ya da konferans gibi ortamlarda kullanılmak üzere tıp posteri ve slayt sunumu tasarlayabilmeleri; özel ya da resmi kamu kurum ve kuruluşlar yanında yüz yüze görüşmelerle gerçekleştirebileceği iş görüşmeleri ve mülakatlarda, portfolyolarını, işverene verimli olarak sunum yapabilmeleri, onları bu konuda ikna edebilmeleri; kendilerini rahatlıkla ifade edebilmeleri için deneyim kazanabilmeleri amaçlanmaktadır. Ayrıca öğrencilerin hem basılı hem de dijital portfolyo tasarımları hazırlayabilmeleri ve ilgili kurumlara / kuruluşlara nitelikli iş başvurusunda bulunabilmeleri amaçlanır.

Dersin Veren Öğretim Görevlisi/Görevlileri

Prof. Dr. Ali SEYLAN, Prof. Dr. Ali TOMAK, Dr. Öğr. Üyesi Tarık YAZAR

Ön Koşul Dersleri

Yok

Önerilen Diğer Hususlar

Yok

Ders Kitabı / Malzemesi / Önerilen Kaynaklar

1) Berryman, Gregg. (2001). Designing Creative Resumes: A Complete Resource For The Creative Professional, USA. 2) Eisenman, Sara. (2008). Building Design Portfolios, Rockport, USA. 3) Rowe, Robert; Will, Gary; Linton, Harold. (2010). Graphic Design Portfolio Strategies for Print and Digital Media, USA. 4) Coughter, Peter. (2013). İkna ve Sunum, Çev. Zeynep Kökkaya, MediaCat Yayıncılık. 5) Gürüz, Prof. Dr. Demet; Eğinli, Dr. Ayşen Temel. (2010). Etkili Sunum Teknikleri, Detay Yayıncılık.

Dersin Sunulduğu Dil

Türkçe

Staj Durumu

Yok

Dersin İçeriği

Bu derste, Tıbbi Resimleme AnabilimDalı öğrencilerinin akademik toplantı, sempozyum ya da konferans gibi ortamlarda kullanılmak üzere tıp posteri ve slayt sunumu tasarlayabilmeleri; özel ya da resmi kamu kurum ve kuruluşlar yanında yüz yüze görüşmelerle gerçekleştirebileceği iş görüşmeleri ve mülakatlarda, portfolyolarını, işverene verimli olarak sunum yapabilmeleri, onları bu konuda ikna edebilmeleri; kendilerini rahatlıkla ifade edebilmeleri için deneyim kazanabilmeleri amaçlanmaktadır. Ayrıca öğrencilerin hem basılı hem de dijital portfolyo tasarımları hazırlayabilmeleri ve ilgili kurumlara / kuruluşlara nitelikli iş başvurusunda bulunabilmeleri anlatılmaktadır.

Haftalık Ders İçeriği

Hafta Teorik Uygulama Laboratuar Ders Notları

Dersin Öğrenme Çıktıları

# Öğrenme Çıktı Id Açıklama
1 1264973 Özel ya da resmi kamu kurum ve kuruluşlarında gerçekleştirebileceği iş görüşmelerinde, mülakatlarda talep edilen tasarımları, portfolyolarını ya da özel projelerini sunum yaparak açıklayabilirler, kendilerini rahatlıkla ifade edebilirler.
2 1264974 Kişisel sunum ve iş görüşme teknikleri konusunda bilgi verebilir.
3 1264975 Hem basılı hem de dijital ortamlarda kullanılmak üzere estetik, özgün, yaratıcı ve işlevsel portfolyo tasarlayabilirler.
4 1264976 Akademik toplantı, sempozyum ya da konferans gibi ortamlarda kullanılmak üzere tıp posteri ve slayt sunumu tasarlayabilirler.
5 1264977 Adobe After Effects ve Premier programları aracılığıyla hareketli medya ve video sunum tekniklerine ilişkin bilgi verebilir.

Bölüm Program Çıktıları

# Program Çıktı Id Açıklama
1 70052 Sanat/tasarım ve medikal alanlardan gelen öğrenciler bu alanlarda iletişim kurabilecek temel terminolojiye sahip olurlar.
2 70053 Geçmişten günümüze uygulanan geleneksel görselleştirme tekniklerini bilirler ve uygulayabilirler.
3 70054 Günümüzde uygulanan ve gelişen görselleştirme teknikleri hakkında bilgi sahibi olurlar. Üç boyutlu ve hareketli uygulamalar gerçekleştirebilirler.
4 70055 Tıp alanında görselleştirmeye ihtiyaç duyulan problemleri tespit edebilirler, doğru ve uygun görselleştirme çözümleri üretebilirler.
5 70056 Medikal alan uzmanları ile ortak çalışma yürütebilecek bilgi ve donanıma sahip olurlar.
6 70057 Ekip çalışması yaparak meslek yaşamında kendilerini sürekli geliştirebilecek, yeniliklere açık, sosyal becerileri gelişmiş davranış özellikleri kazanırlar.