Değişim Öğrencilerine Bilgi

Ulaşım

Samsun Bafra Sinop karayolu üzerinde bulunan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kampüsünün şehir merkezine uzaklığı 10 km’dir. Hafif raylı sistem, kamu toplu taşıma araçları ve dolmuş gibi çeşitli ulaşım araçlarından yararlanarak ortalama 25 dakikada ulaşılabilmektedir.  

Samsun’a Geliş

Havayolu
Samsun-Çarşamba Hava limanına sahip şehrimize yurt içi ve yurt dışından uçak seferleri günlük yapılmaktadır. Samsun merkeze 24 km mesafededir.

 

Karayolu 

Karadeniz’in orta bölgesinde yer alan Samsun’a karayoluyla ulaşım son derece rahat, gece ve gündüz otobüs seferleri bulunmaktadır.

 

 

İklim

Karadeniz’in ılıman iklimine sahip Samsun yazları sıcak, kışları ılık ve yağışlı geçer. Temmuz ve ağustos ayları en sıcak ve nemli, Ocak ve Şubat en soğuk aylardır. Bol yağış alıyor olması yılın her ayında yeşilini korumaktadır. Ilık geçen yaz sıcaklığı 25-32 °C, kış sıcaklığı ise 0- 15 °C arasında olmaktadır.

 

Para Birimi

Türkiye’nin para birimi Türk Lirasıdır ve 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 TL'lik banknotlar ve 5, 10, 25 ve 50 Kuruş ve 1 TL'lik bozuk paralar hâlinde kullanımdadır.

 

 

Öğrenci Vizesi ve Oturma İzni

Yabancı uyruklu öğrenciler Türkiye’ye gelmeden önce Ondokuz Mayıs Üniversitesinden aldıkları kabul mektubuyla birlikte ülkelerindeki en yakın Türk konsolosluğuna giderek geçerli bir öğrenci vizesi edinmelidirler. 
Bütün yabancı uyruklu öğrenciler, bulundukları ilin Göç İdaresi Müdürlüğünden "Oturma İzni" almak zorundadırlar. Yasaya göre, yabancı uyruklu öğrenciler Türkiye’ye girdikten sonra bir ay içerisinde oturma izni almak zorundadırlar.

Oryantasyon Programı

Oryantasyon Programı kapsamında öğrencilere Ondokuz Mayıs Üniversitesi tanıtım ve kapsamlı bilgi amaçlı http://erasmus.omu.edu.tr web adresinden bilgi edinilebilmektedir.