ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ GENEL BİLGİ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi 1975 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez yerleşkesi, Karadeniz bölgesinde uluslararası bir limana ve havalimanına sahip olan Samsun’dadır.         

Tarih boyunca pek çok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Samsun kenti, Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş şehri olma özelliğine sahiptir. Stratejik ve coğrafi konumu, ulaşım olanakları, ticari gücü ve tarihi mirasının getirdiği sorumlulukla her geçen gün büyüyen Samsun, aynı zamanda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ulusal Mücadele’yi başlattığı şehir olma onurunu taşımaktadır. Üniversitemiz ise Türk halkının bağımsızlık savaşının başladığı '19 Mayıs' tarihinin hem ismine, hem de ruhuna sahiptir. Samsun halkı, şehre dinamizm kazandıran üniversite öğrencilerini 35 yıldır güleryüz ve sevgiyle karşılamış, Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen gençleri büyük bir misafirperverlikle ağırlamıştır.

• Üniversitemiz; Bafra İşletme, Çarşamba İnsan ve Toplum Bilimleri, Diş Hekimliği, Eğitim, Fen-Edebiyat, Güzel Sanatlar, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, İlahiyat, İletişim, Mimarlık, Mühendislik, Sağlık Bilimleri, Tıp, Turizm, Veteriner, Spor Bilimleri, Ziraat Fakültesi olmak üzere toplam 18 fakülte, 1 konservatuvar, 1 yüksekokul (Yabancı Diller Yüksekokulu), 2 yıllık eğitim-öğretim veren 12 Meslek Yüksekokulu (Adalet, Alaçam, Bafra, Bafra Turizm, Ballıca, Çarşamba Ticaret Borsası, Havza, Sağlık Hizmetleri, Samsun, Terme, Vezirköprü, Yeşilyurt Demir-Çelik Meslek Yüksekokulu) ve 5 enstitü (Eğitim Bilimleri, Fen Bilimleri, Güzel Sanatlar, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler) ile eğitim-öğretim hizmetlerini sürdürmektedir.