Sosyal, Kültürel ve Sportif Aktiviteler

Kültürel Etkinlikler

Toplumların kültür öğeleri o toplumları yaşatan, geliştiren ve bir arada tutan temel taşlardır. Bu anlamda üniversiteler, eğitim öğretim görevlerini sürdürmenin yanı sıra, toplumların kültürlerinin araştırılması, geliştirilmesi, yaşatılması ve üniversite gençliğine benimsetilmesine yönelik çalışmalar yapmak durumundadırlar.


Üniversitemizin bu yöndeki çalışmaları her geçen gün artarak devam etmektedir. Öğrencilerin ilgi alanlarına göre ders dışı zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak amacıyla eğitim-öğretim yılı boyunca Üniversitemizde çeşitli kültürel sosyal ve sanatsal etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinliklerle öğrencilerin sosyal ve kültürel faaliyetlere katılmaları, güzel sanatlara ilgi duymaları, yeni ilgi alanları kazanmaları ve dolayısıyla yetenek ve kişiliklerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesi amaçlanmaktadır. Bu sayede Üniversitemiz öğrencileri sadece mesleki alanda güçlü bilgi birikimine sahip bireyler olarak değil, aynı zamanda sosyal, kültürel ve sanatsal açıdan da gelişmiş bireyler olarak öğrenimlerini tamamlamaktadırlar.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen etkinlikler arasında; Bahar Şenliği, Spor Şenliği, Tiyatro Festivali, Medya Ödülleri Töreni, Üniversite Tanıtım Günleri Kariyer ve Meslek Seçimi Konferansları, Film Gösterileri, yaşamı ve eserleri ile topluma örnek olmuş, iş, sanat, akademik ve entelektüel çevreden önemli isimlerle söyleşiler, mesleki, kültürel ve sosyal konularda çeşitli panel, seminer ve konferanslar tertip edilmektedir. Ayrıca personel ve öğrencilerimize yönelik olarak, usta öğrenciler tarafından verilen “Karate, Tekvando, Judo, Güreş, Aerobik, Karikatür, Halk Oyunları, Türk sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve Tiyatro Kursları” düzenlenmektedir.

Üniversitemizde yıl boyunca gerçekleştirilen bilimsel, sosyal ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan, her türlü teknik alt yapıya sahip Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi bulunmaktadır. Sadece Üniversitemiz mensuplarını değil, tüm Samsunluları çeşitli bilimsel, kültürel ve sanatsal etkinliklerle buluşturan Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde 530 ve 130 kişi kapasiteli iki salon ve geniş fuaye alanı bulunmaktadır. Güzel Sanatlar Kampüsünde 350 kişi kapasiteli bir tiyatro salonu da hizmet vermektedir. Ayrıca hemen hemen tüm Fakülte ve Yüksekokullarda 120 ve 400 kişi arasında değişen kapasitelerde salonlar bulunmaktadır. Üniversitemiz tarafından düzenlenen etkinliklerde tüm bu salonlardan yararlanılabilmektedir.

Öğrenci Butiği

Yükseköğretim Kurumları Mediko Sosyal, Sağlık, Kültür ve Spor İşleri Dairesi Uygulama Yönetmeliğinin “Sosyal Hizmetler” başlıklı 15. maddesi doğrultusunda Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak ihtiyaç sahibi öğrencilerimize destek amacıyla bir öğrenci butiği kurulmuştur. Butik bağış usulü ile çalışmaktadır. Giyim sektöründe faaliyet gösteren çeşitli firmalar ve kişilerce bağışlanan yeni veya ikinci el giyim malzemeleri butik görevlileri tarafından teslim alınıp titizlikle tasnif edilerek raflarda sergilenmektedir. Butik ürünlerinden yararlanmak isteyen öğrenciler her eğitim-öğretim yılı içerisinde beğendikleri dört ürünü alabilmektedirler.

Sportif Etkinlikler

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde öğrencilerin ders dışı zamanlarının değerlendirilmesi, personel ve öğrencilerin beden ve ruh sağlıklarının korunması, geliştirilmesi, onlara disiplinli çalışma alışkanlığı kazandırılması, spora ilgi duymalarının sağlanması, enerjilerinin olumlu yöne yöneltilmesi ve böylece boş zamanlarının yararlı faaliyetlerle doldurulması amacıyla her yıl çeşitli dallarda sportif etkinlikler düzenlenmektedir. Üniversitemizde Spor Hizmetleri, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Spor Şube Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Spor Şube Müdürlüğü bu faaliyetlerinde Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi spor uzmanları ile koordinasyon içerisinde hareket ederek öğrencilerin uzman antrenörler elinde, bilinçli spor yapmalarını sağlamaktadır. Spor takımlarımızın Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından değişik üniversitelerde organize edilen basketbol, voleybol, salon futbolu, badminton, güreş, judo, tenis, boks, karate, tekvando, yüzme vb. spor etkinliklerine bay ve bayan branşlarında katılımları sağlanmakta, burada elde edilen derecelerle Üniversitemiz ulusal ve uluslararası organizasyonlarda temsil edilmektedir.

Ayrıca her yıl geleneksel olarak Üniversitemiz öğrencileri ve personelleri için spor müsabakaları düzenlenmekte ve dereceye girenler kupa ve madalyalarla ödüllendirilmektedir. Bunun dışında her Fakülte ve Yüksekokul kendi bünyesinde sınıf ve bölümler arası spor müsabakaları tertip ederek seçmeler yapmakta ve bu şekilde birimlerini üniversite içi spor oyunlarında temsil edecek takımları oluşturmaktadırlar.

 

Spor Tesisleri


·         Halı Saha (2 adet)

·         Çim Saha ve Mini Futbol Sahaları

·         Kapalı Spor Salonları

·         Olimpik Yüzme Havuzu

·         Atletizm Pisti

.         Kapalı ve Açık Tenis Kortları

.          Fitness Salonu

.          Sauna Odaları 

.          Kondisyon - Güç Geliştirme Salonu 

·         Basketbol Sahaları

·         Voleybol Sahaları

·         Fakültenin çeşitli spor salonları

 

Akdağ Kış Sporları Merkezi

Samsun'un önemli kış turizm merkezi olan Ladik Akdağ'da bulunan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kış Sporları Merkezi, OMÜ öğrencileri ve personeli ile diğer kamu personellerine hizmet sunmaktadır. Tesisimiz, beyaz bir sonsuzluk içinde, dağın zirvesinde, bulutlara dokunarak keyifli zaman geçirebileceğiniz sıcak bir ortam sunuyor. Etkileyici güzelliği ile sizi büyüleyecek bu beyaz dünyada kış sporlarının da tutkunu olacaksınız. Samsun'a 75 km uzaklıkta, hemen şehrin yanı başındaki bu turizm merkezine birbuçuk iki saatte ulaşılabilmektedir. Tesisler Ladik ilçesine 6,5 km uzaklıkta bulunmaktadır. 1400 m rakımlı Akdağ Kayak Merkezinde yaklaşık 1500 m uzunluğunda telesiyej yer alıyor.