Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgi Paketi - Ders Kataloğu

Ders Öğretim Planı

Ders KoduDers AdıDers TürüYılYarıyılAKTS
ETP201 Elektronik-II 927001 2 3 4
Dersin Seviyesi
Ön Lisans
Dersin Amacı
Elektronik dünyasında kullanılan BJT, FET, MOSFET vb. gibi yarı iletken elemanların devrelerde kullanılış biçimleri hakkında bilgi vermek ve farklı yükselteç devrelerinin kazanç hesaplarını, giriş-çıkış direnci hesaplarını yapabilmek, Temel osilatör devrelerini tanımak ve hesaplamalar yapmak.
Dersin Veren Öğretim Görevlisi/Görevlileri
Öğr. Gör. Dr. Yücel Yaşar BÜYÜKLÜ
Öğrenme Çıktıları
  1. Yarı iletken kuvvetlendiricilerde DC analizi öğrenmek.
  2. Yarı iletken kuvvetlendiricilerde AC analizi öğrenmek.
  3. Temel osilatör devrelerini tanımak ve öğrenmek.
Öğrenim Türü
Birinci Öğretim
Ön Koşul Dersleri
Yok
Önerilen Diğer Husular
Yok
Ders Kitabı / Malzemesi / Önerilen Kaynaklar
1) R. Boylestad, L. Nashelsky, “Elektronik Elemanlar ve devre Teorisi”
2) M. Yağımlı, “Elektronik”
3) F. Akar, “Elektronik”
Planlanan Öğrenme Aktiviteleri ve Metodları
Dersin Sunulduğu Dil
Türkçe
Staj Durumu
Yok
Dersin İçeriği
Transistörlü Yükselteç Devrelerinin Küçük İşaret AC Devre Modeli (h ve Pi Parametre Modeli) Ortak Emetörlü Yükseltecin h Parametre Modeli ile Analizi ve Uyg. (Gerilim-Akım-Güç Kazancı, Giriş-Çıkış Direnci Hesaplamaları) Ortak Bazlı Yükseltecin h Parametre Modeli ile Analizi ve Uyg. (Gerilim-Akım-Güç Kazancı, Giriş-Çıkış Direnci Hesaplamaları) Ortak Kollektörlü Yükseltecin h Parametre Modeli ile Analizi ve Uyg. (Gerilim-Akım-Güç Kazancı, Giriş-Çıkış Direnci Hesaplamaları) Ortak Emetörlü Yükseltecin Pi Parametre Modeli ile Analizi ve Uyg. (Gerilim-Akım-Güç Kazancı, Giriş-Çıkış Direnci Hesaplamaları) Ortak Bazlı Yükseltecin Pi Parametre Modeli ile Analizi ve Uyg. (Gerilim-Akım-Güç Kazancı, Giriş-Çıkış Direnci Hesaplamaları) Ortak Kollektörlü Yükseltecin Pi Parametre Modeli ile Analizi ve Uyg. (Gerilim-Akım-Güç Kazancı, Giriş-Çıkış Direnci Hesaplamaları) FET’li Yükseltecin Pi Parametre Modeli ile Analizi ve Uyg. (Gerilim-Akım-Güç Kazancı, Giriş-Çıkış Direnci Hesaplamaları) Sinyal Üreteçleri ve Temel Osilatör Devreleri (Seri ve Paralel Rezonans Devreleri) RC Sinüs Osilatör Devreleri ve Analizi (Wien Osilatörler, Faz Kaydırmalı Osilatörler) LC Osilatör Devreleri ve Analizi (Colpitts Osilatörler, Hartley Osilatörler)
Haftalık Ders İçeriği
Hafta Teorik Uygulama Laboratuar
1.Transistörlü Yükselteç Devrelerinin Küçük İşaret AC Devre Modeli (h ve Pi Parametre Modeli)
2.Ortak Emetörlü Yükseltecin h Parametre Modeli İle Analizi ve Uygulamaları:Gerilim Kazancı, Akım Kazancı, Güç Kazancı, Giriş Direnci ve Çıkış Direnci Hesaplamaları.
3.Ortak Kollektörlü Yükseltecin h Parametre Modeli İle Analizi ve Uygulamaları: Gerilim Kazancı, Akım Kazancı, Güç Kazancı, Giriş Direnci ve Çıkış Direnci Hesaplamaları.
4.Ortak Bazlı Yükseltecin h Parametre Modeli İle Analizi ve Uygulamaları: Gerilim Kazancı, Akım Kazancı, Güç Kazancı, Giriş Direnci ve Çıkış Direnci Hesaplamaları.
5.Emetöründe Direnç Olan Yükseltecin h Parametre Modeli İle Analizi ve Uygulamaları: Gerilim Kazancı, Akım Kazancı, Güç Kazancı, Giriş Direnci ve Çıkış Direnci Hesaplamaları.
6.Ortak Emetörlü Yükseltecin Pi Parametre Modeli İle Analizi ve Uygulamaları: Gerilim Kazancı, Akım Kazancı, Güç Kazancı, Giriş Direnci ve Çıkış Direnci Hesaplamaları.
7.Ortak Kollektörlü Yükseltecin Pi Parametre Modeli İle Analizi ve Uygulamaları: Gerilim Kazancı, Akım Kazancı, Güç Kazancı, Giriş Direnci ve Çıkış Direnci Hesaplamaları.
8.Ortak Bazlı Yükseltecin Pi Parametre Modeli İle Analizi ve Uygulamaları: Gerilim Kazancı, Akım Kazancı, Güç Kazancı, Giriş Direnci ve Çıkış Direnci Hesaplamaları.
9.Emetöründe Direnç Olan Yükseltecin Pi Parametre Modeli İle Analizi ve Uygulamaları: Gerilim Kazancı, Akım Kazancı, Güç Kazancı, Giriş Direnci ve Çıkış Direnci Hesaplamaları.
10.ARASINAV
11.Alan Etkili Transistör (FET)’lü Yükseltecin Pi Parametre Modeli İle Analizi ve Uygulamaları: Gerilim Kazancı, Akım Kazancı, Güç Kazancı, Giriş Direnci ve Çıkış Direnci Hesaplamaları.
12.Sinyal Üreteçleri ve Temel Osilatör Devreleri. Seri Rezonans Devreleri ve Paralel Rezonans Devreleri.
13.RC Sinüs Osilatör Devreleri ve Analizi.a) Wien Osilatörler b) Faz Kaydırmalı Osilatörler.
14.LC Osilatör Devreleri ve Analizia) Colpitts Osilatörler b) Hartley Osilatörler.
Değerlendirme
Yarıyıl (Yıl) İçi EtkinlikleriAdetKatkı (%)
Ara Sınav140
Toplam40
Yarıyıl (Yıl) Sonu EtkinlikleriAdetKatkı (%)
Toplam0
Yarıyıl (Yıl) İçi Etkinlikleri40
Yarıyıl (Yıl) Sonu Etkinlikleri60
Toplam100
İş Yükü Hesaplaması
EtkinliklerAdetSüresi(saat)Toplam İş Yükü(saat)
Ara Sınav11010
Final Sınavı12020
Derse Katılım14456
Rehberli Problem Çözümü14114
Toplam100