Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgi Paketi - Ders Kataloğu

Ders Öğretim Planı

Ders KoduDers AdıDers TürüYılYarıyılAKTS
GMB105 Mühendislikte Bilgisayar Uygulamaları 927006 1 1 4
Dersin Seviyesi
Lisans
Dersin Amacı
Bilgisayarlar hayatımıza katıldığından beri yaptığımız iş ve işlemler kolaylaştı ve gün geçtikçe kolaylaşmaya devam etmekte. Yaklaşık her gün değişen teknolojiyle beraber bizlerin kullanımına sunulan bilgisayar aplikasyonları da birçok işlemi bizim yerimize yapmaktadır. Birçok işveren, çalışanlarının Office aplikasyonlarını tam efektif bir biçimde kullanamadığından ve fonksiyonlarını gerekli bir şekilde yerine getiremediğinden yakınır. Günümüzde tüm şirketler ve kurumların olmazsa olmazı olan word, excel ve sunumlar için kullanılan powerpoint artık bilmeyenin kalmaması gerektiğine inanılan bir eğitimdir. Bu dersi alan öğrenciler Ofis yazılımlarını ve bilgisayar uygulamalarını öğrenerek, iş ve sosyal çevrede etkili kullanarak rakiplerinden oldukça önemli avantajlar sağlayabilecektir. Bu dersin amacı iş yaşamı ve ofis ortamında kullanılan yazılımların öğrenciye aktarımı.
Dersin Veren Öğretim Görevlisi/Görevlileri
Dr. Öğretim Üyesi N. Şule ÜSTÜN
Öğrenme Çıktıları
  1. Microsoft Office programlarını ileri seviyede kullanabilmek, işlerin daha kolay, çabuk ve etkili yapılmasına olanak verir.
  2. Excel, veri satırlarından çok, organize bir şekilde sorun çözme ile ilgilidir. Öğrencilerin perspektiflerindeki bu değişim, Excelin nasıl yardımcı olabileceği konusunda daha eleştirel düşünmelerini sağlayacaktır. Excel'i kullanarak, işlerinde ve / veya kişisel hayatlarında zamandan tasarruf edebilir ve kesin sonuçlara ulaşabilirler.
  3. Dünyada neredeyse her çalışanın Microsoft Word kullanması gerekir. Microsoft Word, kullanıcıların ihtiyaç ve önemine göre farklı formatlar oluşturmasına olanak sağlar. Microsoft Word özelliklerini iyi bilen insanlar, zamanlarını daha etkili kullanıp, çalışmalarını daha verimli ve profesyonel hale getirebilir.
  4. Gelişmiş PowerPoint becerilerine sahip olmak, sunumların yaratacağı etkiyi artırabilir ve metin ağırlıklı, bilgilendirici bir sunumu; etkileşimli ve eğlenceli bir slayt sunumuna dönüştürebilir
Öğrenim Türü
Birinci Öğretim
Ön Koşul Dersleri
Yok
Önerilen Diğer Husular
Yok
Ders Kitabı / Malzemesi / Önerilen Kaynaklar
Bilgisayar ve Ofis Programları Kullanımı. Alfa Aktüel Yayınları, 2011.
Adım Adım Office Professional 2010, Joyce Cox, Arkadaş Yayınevi, 2011.
Planlanan Öğrenme Aktiviteleri ve Metodları
Dersin Sunulduğu Dil
Türkçe
Staj Durumu
Yok
Dersin İçeriği
İşletim sistemi temelleri, Microsoft Office bileşenleri, Word, Excel, Powerpoint
Haftalık Ders İçeriği
Hafta Teorik Uygulama Laboratuar
1.Klavye Ve Çeşitleri Klavye Uygulamaları, Kısayol Tuşları
2.Worde Giriş ve Ekran Ögeleri, Dosya İşlemleri, Belgeye Yazmak ve Düzeltmeler Yapmak Word Uygulamaları (Metin Kutusu- Simgeler, Paragraf Uygulamaları 1)
3.Giriş Menüsü İşlemleri, Ekle Menüsü İşlemleri Word Uygulamalatı (Sayfa Yönelimi-Kenarlık, Seçim ve Paragraf Uygulamaları1)
4.Sayfa Düzeni Menüsü, Başvurular Menüsü Word Uygulamaları (Seçim ve Paragraf Uygulamaları 2, Tablo Uygulamaları 1)
5.Postalar, Gözden Geçir, Belge Görünümleri Word Uygulamaları (Tablo Uygulamaları 2, WordArt-Kenarlık)
6.Excel Çalışma Sayfasına Genel Bakış, Excel Kavramları, Çalışma Kitabına Bilgi Girmek Excel Uygulamaları (Çalışma Kitabına Bilgi Girme, Excel Çalışmaları)
7.Dosya Sekmesi, Giriş Sekmesi, Ekle Sekmesi Excel Uygulamaları (Hizalama, Hücre Stilleri, Koşullu Biçimlendirme)
8.Formüller Sekmesi, Aritmetiksel İşlemler, İşlevler (Fonksiyonlar) Excel Uygulamaları (Pivot Table, Sayı Grubu, Sıralama ve Filtre, Tablo Olarak Biçimlendir, Topla)
9.Ara Sınav Excel Uygulamaları (Döviz Programı, Ad Tanımlama, Bağımsız Değişken Say, Büyük Harf-Küçük Harf, Eğer (Derece), Eğer (Not-Devamsızlık), Eğer (Vize-Final)
10.Topla, Ortalama, Yuvarla, Maksimum ve Minimum, Eğer, Etopla, Eğersay, Eğerortalama, Excel Uygulamaları (Eğersay, Etopla-Eğersay-Filtre, Etopla, Göreceli ve Mutlak Başvurular, Karma Başvuru, Kar-Satış)
11.Alttoplam Alma, Hücre Referansları, Metin Fonksiyonları, Tarih/Zaman Fonksiyonları, Çalışma Kitabı. Çalışma Sayfası ve Seçili Alanı Yazdırma Excel Uygulamaları (Mak- Min, Metinsel Fonksiyon, Ortalama, Kalan-KDV Hesabı, Yüzde Hesabı)
12.Powerpoint Programını Başlatmak, Dosya Menüsü, Görünüm Düğmeleri, Slayt İşlemleri PowerPoint Sunum Hazırlama
13.Yeni Bir Sunu Hazırlama, Ekle Sekmesi Kullanımı, Slayt İşlemleri Ekle Fonksiyonunun Kullanılması
14.Slayt Tasarım İşlemleri, Slayt Arka Planının Biçimlendirilmesi, Animasyon İşlemleri, İleri Sunum Seçenekleri, Slaytlara Açıklama Ekleme, Video ve Ses Ekleme, Gösteri Ayarları, Sununun Kağıda Basılması Hazırlanan sunuma animasyon, video ve ses ekleme
Değerlendirme
Yarıyıl (Yıl) İçi EtkinlikleriAdetKatkı (%)
Ara Sınav1100
Toplam100
Yarıyıl (Yıl) Sonu EtkinlikleriAdetKatkı (%)
Final Sınavı1100
Toplam100
Yarıyıl (Yıl) İçi Etkinlikleri40
Yarıyıl (Yıl) Sonu Etkinlikleri60
Toplam100
İş Yükü Hesaplaması
EtkinliklerAdetSüresi(saat)Toplam İş Yükü(saat)
Ara Sınav122
Final Sınavı122
Derse Katılım14228
Uygulama/Pratik14228
Ara Sınav İçin Bireysel Çalışma11818
Final Sınavı içiin Bireysel Çalışma12222
Toplam100