Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgi Paketi - Ders Kataloğu

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ GENEL BİLGİ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi 1975 yılında kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Üniversitenin merkez yerleşkesi, Karadeniz bölgesinde uluslararası bir limana ve havalimanına sahip olan Samsun’dadır.         

Tarih boyunca pek çok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Samsun kenti, Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş şehri olma özelliğine sahiptir. Stratejik ve coğrafi konumu, ulaşım olanakları, ticari gücü ve tarihi mirasının getirdiği sorumlulukla her geçen gün büyüyen Samsun, aynı zamanda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ulusal Mücadele’yi başlattığı şehir olma onurunu taşımaktadır. Üniversitemiz ise Türk halkının bağımsızlık savaşının başladığı '19 Mayıs' tarihinin hem ismine, hem de ruhuna sahiptir. Samsun halkı, şehre dinamizm kazandıran üniversite öğrencilerini 35 yıldır güleryüz ve sevgiyle karşılamış, Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen gençleri büyük bir misafirperverlikle ağırlamıştır.

Üniversitemiz; Diş Hekimliği, Eğitim, Fen-Edebiyat, Hukuk, Havacılık ve Uzay Bilimleri, İlahiyat, İletişim, İktisadi ve İdari Bilimler, Mimarlık, Mühendislik, Sağlık Bilimleri, Tıp, Veteriner, Turizm, Güzel Sanatlar, Yaşar Doğu Spor Bilimleri ve Ziraat Fakülteleri olmak üzere toplam 17 fakülte, 1 konservatuvar (19 Mayıs Samsun Devlet Konservatuarı), 2 yüksekokul (Sivil Havacılık Yüksekokulu ve Yabancı Diller Yüksek Okulu), 2 yıllık eğitim-öğretim veren 11 Meslek Yüksekokulu (Adalet, Alaçam, Bafra, Çarşamba Ticaret Borsası, Havza, Kavak, Sağlık Hizmetleri, Samsun, Terme, Vezirköprü ve Yeşilyurt Meslek Yüksekokulu) ve 5 Enstitü (Eğitim Bilimleri, Fen Bilimleri, Güzel Sanatlar, Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler) ile eğitim-öğretim hizmetlerini sürdürmektedir.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bilgi Paketi - Ders Kataloğu - Genel Bilgi